Pościel w kratę

Pościel w kratę

Ciekawą alternatywą dla jednokolorowych poszewek na kołdry i poduszki może być pościel w kratę. To jeden z najpopularniejszych, ponadczasowych wzorów, które nigdy nie wychodzą z mody.

Jakiego rodzaju nadrukami może być pokryta pościel w kratę? Do czynienia możemy mieć z następującymi rodzajami tego wzoru:

  • Krata Vichy (inaczej krata Gingham) — mianem tym określa się przeplatające się ze sobą pasy tego samego koloru, najczęściej błękitu, na białym tle.
  • Sheperd’s check — krata przypominająca z wyglądu wspomnianą powyżej Vichy, z tą różnicą, że wykonana jest ona na tkaninie mającą większą gramaturę. Bardzo często zdobią ją wyraźne ukośne pasy dobrze widoczne na kwadratach kratki, które powstają z połączenia ze sobą obu kolorów. Krata ta wywodzi się z wełnianych koców szkockich pasterzy.
  • Krata księcia Walii (nazywana również Glen check) — rodzaj kratki, który tworzą pasma składające się z drobnych pasów tworzących w miejscach przecięć ciemne, wyraźne obszary tworzące drobną i szeroką kratę. Wzór ten najczęściej powstaje z jasnej oraz ciemnej przędzy, nierzadko wzbogaconej o dodatkowe pasmo innego koloru, na przykład błękitnego lub czerwonego.
  • Windowpane check — duża krata przypominająca z wyglądu połączone ze sobą szyby okienne. Poza pościelą, spotyka się ją także na koszulach oraz garniturach.
  • Graph check — równomierna krata zbliżona do Windowpane check, lecz o mniejszych oczkach i cieńszych pasach.
  • Tattersall — motyw wywodzący się ze zlokalizowanego w Londynie rynku Tattersall. Sprzedawane tam konie bardzo często przykrywane były charakterystycznymi kocami w kratę. Wzór Tattersall składa się z dwóch kolorów tworzących charakterystyczny wzór umieszczony na jasnym tle. Opisać można go jako dwie kratki Windowpane w dwóch kolorach, które zostały naniesione na siebie i ułożone naprzemiennie.
  • Mini Check — krata przypominająca z wyglądu wzór Vichy, lecz w znacznie mniejszym rozmiarze. Najczęściej powstaje ona z wykorzystaniem koloru białego.
  • Pincheck — drobna kratka składająca się z cienkich pasów białej oraz kolorowej przędzy, które z bliska przypominają główki od szpilek.
  • Madras — wywodząca się z Indii kratka powstająca z pasów w równych kolorach krzyżujących się ze sobą w nierównomiernych odstępach.

    pościel w krate

    posciel w krate

  • Tartan plaid — krata pochodząca ze szkockich kiltów, która składa się z poziomych, pionowych, a czasem także ukośnych pasów w różnych odcieniach krzyżujących się ze sobą i tworzących równomierne kraty o kilku rozmiarach.

Pościel w kratę – uniwersalne połączenie.

Jak już zostało wspomniane, pościel w kratę jest niezwykle uniwersalna. Sprawia to, że doskonale sprawdza się w sypialniach zaaranżowanych w różnych stylach: angielskim, rustykalnym, romantycznym, minimalistycznym czy loftowym. Pościel w kratę pięknie prezentować będzie się we wnętrzu zarówno kobiecym, jak i męskim. To znakomity pomysł na prezent dla osoby w każdym wieku, na przykład na urodziny, imieniny, wesele czy parapetówkę.

Poduszki oraz kołdry pokryte kraciastym wzorem skutecznie przykuwają wzrok. Jako że jest to motyw składający się z kilku kolorów, wybierając taką pościel należy zadbać o to, aby pasowała ona do pozostałych elementów wyposażenia sypialni i nie kontrastowała z nimi nadmiernie. Najlepszym rozwiązaniem do dużych sypialni będzie zestaw pokryty dużą, szeroką kratą, w nieco mniejszych — drobniejszą. Pościeli w kratę lepiej nie łączyć z wzorami, takimi jak paski, kwiatki czy kółka. W przeciwnym wypadku, w sypialni zamiast spokoju i harmonii panować będzie chaos.

Pościel w kratę jest produkowana z różnych materiałów. Do czynienia możemy mieć między innymi z kompletami bawełnianymi, które są lekkie, przewiewne i dobrze przepuszczają powietrze. Z powodzeniem spać można pod nimi przez cały rok — zarówno w czasie ciepłych, jak i chłodnych nocy. Dużą popularnością cieszy się także pościel w kratę flanelowa. Jest ona miękka, przyjemna w dotyku, delikatna dla skóry, wytrzymała i gwarantuje wysoki komfort termiczny.