Pościel haftowana

Pościel haftowana

Idealna pościel to taka, która jest zarówno przyjemna w dotyku, łatwa w pielęgnacji, komfortowa w użytkowaniu i pięknie się prezentuje, ciesząc oko. Wszystkie te wymogi spełnia pościel haftowana. Czym kierować się przy wyborze takiego produktu? Z jakimi jego rodzajami możemy mieć do czynienia?

Na co zwrócić uwagę kupując wyrób, jakim jest pościel haftowana? Najważniejsza kwestia to obecność trwałego haftu, który nie będzie ulegał uszkodzenia podczas jej codziennego użytkowania i prania. W sklepach oferujących pościel znaleźć można komplety zdobione rozmaitymi haftami i wyszywanymi w ten sposób wzorami — od geometrycznych, po kwiatowe. Mogą być one subtelne i nie rzucać się w oczy lub nieco większe, skutecznie przykuwając wzrok. Wysokiej jakości pościel haftowana nada eleganckiego, luksusowego charakteru każdej sypialni. Znakomicie sprawdza się ona we wnętrzach zaaranżowanych w stylu romantycznym, wiejskim, rustykalnym, vintage, shabby chic oraz prowansalskim. Pościel haftowana to doskonały pomysł na prezent, na przykład na rocznicę ślubu, chrzciny czy Walentynki. Aby nadać jej unikalnego charakteru, można ją spersonalizować wyszywając na niej inicjały.

Jaka jest historia haftu? Znany był on już w starożytności — tak na Wschodzie, jak i we Włoszech oraz w Grecji. W tejże technice dekorowano rozmaite szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak płaszcze królewskie czy kapy koronacyjne. W średniowieczu najwspanialsze hafty powstawały w Wielkiej Brytanii i na Sycylii. W pierwszym z wymienionych krajów działało wiele świeckich oraz klasztornych pracowni hafciarskich. To właśnie tam została wykonana tak zwana tkanina z Bayeux, która jest jednym z najsłynniejszych na świecie dzieł hafciarskich. Jest to pas lnianej tkaniny o długości 70 metrów, na którym przy pomocy kolorowych, wełnianych włóczek został wyhaftowany podbój Anglii przez Wilhelma Zdobywcę w 1066 roku.

pośćiel haftowana

pościel haftowana

Pościel haftowana – długa tradycja.

Sztuka hafciarska w największym stopniu rozwijała się w XIV i XV wieku. Najpiękniejsze hafty powstawały wtedy w Czechach, Francji oraz Flandrii. Jeżeli chodzi o Polskę, warto wspomnieć o Klemensie i Janie, czyli hafciarzach pracujących dla królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Na jej życzenie wykonali oni ornat, który następnie został przekazany jednemu z saksońskich klasztorów. Na polecenie króla hafciarze wykonywali natomiast haftowane proporce oraz zasłony.

W XVIII wieku, hafciarstwo stało się popularnym zajęciem domowym wśród kobiet. Wiek później było ono już niezbędnym elementem edukacji młodych dziewcząt. Profesjonalne pracownie skupiały się wówczas na wykonywaniu haftów na potrzeby wojska oraz kościoła. Powstawały tam zarówno proporce, chorągwie czy mundury, jak i ubiory liturgiczne. W połowie XIX wieku nastąpiło odrodzenie sztuki hafciarskiej i przeniesienie jej na poziom artystyczny. Stało się to za sprawą wydanego w 1848 w Londynie dzieła „English Medieval Emroidery” autorstwa Augusta Welbiego Pugina.

Pościel haftowana może być wykonana z różnych materiałów. Jednym z nich jest bawełna. Uszyta z niej pościel jest przewiewna i dobrze przepuszcza powietrze. Sprawia to, że z powodzeniem można spać pod nią przez cały rok. Latem z łatwością wchłania wilgoć, zimą — przyjemnie grzeje. Bawełniana pościel haftowana nadaje się do prania nawet w bardzo wysokich temperaturach. Nie wymaga krochmalenia i przez długi czas zachowuje nienaganny wygląd. Do czynienia możemy mieć również z haftowaną pościelą satynową. Jej cechą charakterystyczną jest elegancki, luksusowy wygląd. Pościel z satyny jest miękka, przyjemna dla skóry, nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych. W wielu sypialniach spotkać można się także z poszewkami  na poduszki i kołdry uszytymi z jedwabiu. To naturalny, przyjazny dla środowiska materiał, który posiada właściwości hipoalergiczne. Taka pościel haftowana latem gwarantuje przyjemny chłód, zimą — ochronę przed zmarznięciem. Jedwab zawiera fibroinę, czyli białko spowalniające proces starzenia i skutecznie chroniące przed pierwszymi objawami zmarszczek.